04. srpna 2014 · Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Aktivní přístup k historickému odkazu krásné císařovny · Categories: Co se konalo

V pátek 1. srpna letošního roku v 18 hodin byla v Kytlicích otevřena výstava Rok s krajkou, která veřejnost seznámila s tvorbou krajkářek z Kytlic a okolí. Úroveň vystavených artefaktů jistě lépe ocení povolanější. „Pouhý historik“ může jen vyjádřit svůj privátní obdiv. Z historické perspektivy se ale jedná o tvůrčí navázání na tradice, které – jak je vidět – nezanikly.

Sissi

Sissi

V osmdesátých letech 19. století zasáhla severní Čechy neúroda s ní spojená bída a rakouská vláda pomáhala postiženým oblastem podporou alternativních způsobů obživy. Do pomocných akcí se zapojila i krásná manželka císaře Františka Josefa I. přezdívaná Sissi. Osobně navštěvovala postižené oblasti a podporovala místní krajkářství, které v té době procházelo určitou krizí způsobenou rozmary módy.
Kytlická výstava ukazuje, že zrno zaseté dobrotivou rukou panovnice padlo na úrodnou půdu a zdejší krajkářství přežilo všechny politické turbulence, které tento region postihly. Akci tak můžeme chápat i jako opožděný dík nešťastné císařovně.

 

Fotogalerie z vernisáže Rok s krajkou:

 

Ilustrativní foto

Ilustrativní foto

 

Aktivní přístup k historickému odkazu krásné císařovny

od ES Čas k přečtení: 1 min