20. května 2012 · Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Autoturistika · Categories: Turistický průvodce Kytlicka

Česká Kamenice – historické město roku 2005. Nejzachovalejší historické centrum na severu Čech, kaple narození panny Marie, baroko z let 1736-1739. Pozdně gotický chrám sv. Jakuba. V letech 1856-1857 zde hrával na varhany mladý Antonín Dvořák. Věž je zpřístupněna. Zámek Kinských. Na náměstí galerie, koupaliště. Na výjezdu z města symbol setkání tří chráněných oblastí CHKO Labské pískovce, České středohoří a Lužické hory. 

Benešov- historické město se zámeckým areálem kousek od náměstí. Horní a Dolní zámek je z 16. století. Stálé expozice. Na náměstí se nachází barokní morový sloup z roku 1742

Děčín – zámek nad řekou Labe je dominantou města. Původně gotický hrad z 13. stol. několikrát přestavěn do dnešní raně klasicistní podoby. Růžová zahrada s barokní architekturou. Dnes je část zámku zpřístupněna, v části sídlí státní archiv. Po zámkem socha děčínského rodáka Dr. M. Tyrše. Naproti přes Labe na Pastýřské stěně restaurace „Nebíčko“ a zoologická zahrada. Na Teplické ulici nová expozice ryb a plazů v akváriích a teráriích. Okresní museum nedaleko hl. nádraží, židovská synagoga, barokní kostel Povýšení Sv. Kříže. Plavecký bazén s termální vodou. V letní sezoně plavba lodí do Hřenska a zpět. Nedaleký Vysoký Sněžník s rozhlednou se nachází na nejvyšší stolové hoře Děčínských stěn Labských pískovců (726 m.n.m.)

Hřensko – příhraniční obec na česko-německé hranici. Turisticky atraktivní místo mezi pískovcovými skalami a říčkou Kamenicí. Hotely, restaurace. Atraktivní plavba na lodičkách v hlubokém skalním zářezu s převozníkem na Edmundově a Divoké soutěsce. Po naučné stezce pouze pro pěší se dostanete k přírodnímu útvaru Pravčická brána, největší skalní bráně v Evropě, výška 21 m, rozpětí 30 m. Nedaleko restaurace Sokolí hnízdo. Parkování – Hřensko, Mezní louka.

Bad Schandau Německo – plavecký a relaxační areál na břehu Labe. Několik termálních bazénů s teplou vodou a vířivkou. Fitnes, sauna, občerstvení.

Národní park České Švýcarsko – 79 km2 hlubokých lesů, skalních pískovcových útvarů, nádherných výhledů, v Evropě zcela ojedinělých. Nejmladší národní park, vyhlášený k 1.1. 2000. Své informační středisko „Dům Českého Švýcarska“ má na náměstí v Krásné Lípě. Nová, moderní budova nabízí kompletní turistický informační servis nejen o regionu. V nabídce jsou propagační materiály celé republiky. Návštěvníky jistě zaujme stálá expozice i panoramatická projekce „Krajina zrozená z písku a moře“. Filmová koláž „Krajina tajemství“ vás zcela pohltí. Otevřeno denně od 9-18 hod, listopad –březen 9-17 hod. Internetová kavárna je samozřejmosti. V roce 2007 by objekt za přítomnosti presidenta republiky Václava Klause předán veřejnosti.

 

Jetřichovice – romantická obec, součást NP, pískovcové stěny a věže, Dolský Mlýn na říčce Kamenici –  místo, kde se točila další kultovní pohádka – Pyšná princezna. Na skalním ostrohu dřevěný altán – Mariina vyhlídka. Turisticky značeno. Občerstvení v malebných hospůdkách. V části Všemily je nově vybudovaný jezdecký areál, krytá jízdárna, výcvik, vyjížďky po okolí, restaurace.

 

 

 

Rumburk plavecká hala, sportovní areál, bowling, rozhledna restaurací na Dymníku, golfové hřiště, barokní kapucínský klášter Loretánská kaple s parkem z r. 1683 – 90 postavená podle italského originálu. U vstupu IC. Pomník na popravišti tří vůdců rumburské vzpoury r. 1918, muzeum, hraniční přechod.

Jiřetín pod Jedlovou – založen 1548, hornické městečko. Svědkem dávného regionálního dolování je  dnes  přístupná Štola sv. Jana Evangelisty a Hornická naučná stezka. Na náměstí IC. Sportovně rekreační centrum. Poutní místo na Křížové hoře s jedenácti zastaveními (563 m.n.m.), zřícenina hradu Tolštejna z 13. stol., rozhledna na Jedlové hoře s restaurací  (774 m.n.m.) a pomníkem básníka Friedricha Schillera.

Nový Bor – město skla, na náměstí v kruhovém objezdu plastika architekta Bořka Šípka. Sklářské muzeum, koupaliště.

Kamenický Šenov sklářská obec s galerií a muzeem sklářství, východně čedičový chráněný útvar Panská skála, sloupcovitý rozpad čediče, sloupce dlouhé až 12 m o průměru 20 – 40 cm s jezírkem, opět známé z pohádky Pyšná princezna. Pokračováním do Nového Oldřichova můžete navštívit  muzeum hasičské techniky, největší svého druhu u nás i v Evropě.

Sloup v Čechách – středověký skalní hrad, Samuelova jeskyně, před kostelem sousoší Kalvárie od Matyáše Brauna.

Autoturistika

od ES Čas k přečtení: 4 min