20. května 2012 · Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Vlaková doprava · Categories: Turistický průvodce Kytlicka

Pokud nemáte vlastní auto, což je asi zcela výjimečné, má obec dostatečně husté vlakové spojení oběma směry. Za humny směrem na východ se rozkládá liberecký kraj a mnoho  zajímavých míst, na druhou stranu kraj ústecký se svým Hřenskem, Benešovem nad Ploučnicí, Děčínem, Tiskými stěnami, Jetřichovicemi, Národním parkem České Švýcarsko nakonec i Ústím nad Labem. Na hosty čeká  nedaleká rozhledna na Jedlové i zbytky hradu Tolštejna s příjemnou restaurací. Pečlivým plánováním nabízených tras jste do večera opět doma. Jízdní řády by měl mít k dispozici každý ubytovatel.

Vnímavého návštěvníka by měla zarazit pouhá kytlická zastávka ČD v porovnáním s mlýnským nádražím, důsledek tvrdohlavosti kytlických sedláků. První vlak, za velké účasti lidu projel našimi obcemi roku 1869 odpoledne, ovšem Kytlicemi bez zastavení, sledován smutnými pohledy. Zastávka tehdy nebyla, natož nádraží. Nikdo se na jeho stavbu nechtěl vzdát potřebných pozemků.  Kytličtí, chtěli-li vlakem, capkali na nejbližší stanici, tedy 3 km do Mlýnů. „Svou“ skromnou zastávku měli až po dlouhých 30 letech – přesněji od 1. června 1889 za laskavého svolení generálního ředitelství c.k. privileg. české státní dráhy. Slouží dodnes i když bez obsluhy.

Školní autobus, základní dopravní obslužnost, o prázdninách nejezdí. Jste-li tady mimo školní prázdniny, najdete jeho zastávky v Dolním Falknově  před Občerstvením „U Zlatokopa“, na návsi v Kytlicích a ve Mlýnech. Jezdí okolo půl osmé a v půl třetí odpoledne. Neslouží pouze školákům, využít jej můžete i vy.

Vlaková doprava

od ES Čas k přečtení: 1 min