21. prosince 2015 · Komentáře nejsou povolené u textu s názvem FOTO: Zelí roku 2015 · Categories: Zelí roku

EDIT 21.12.:  Aktualizace fotogalerie

Jubilejní 20. ročník Zelí roku ve Mlýnech byl rekordní.

Co do počtu soutěžních vzorků zcela určitě. Sešlo se jich 34 – dvojnásobek průměru předchozích let. Byly odevšad, zprvu místní soutěžení o nejlepší kysané zelí se jaksi o minulou sobotu zvrtlo v regionální soutěž.

Přihlášeny byly vzorky z Plzně, Ústí nad Labem, Prahy, nakládali i žáci ZŠ Libchava. Nechyběl Děčín, Kyjov, Benešov a jiní z okolí a samozřejmě i místní včetně Kytlic. Pořadatelé si pro soutěžní klání zvolili prozíravě společenský sál, ten ovšem praskal ve švech. Daleko přes sto dvacet návštěvníků brzy rozebralo upomínkové předměty k této události, někteří odešli s prázdnou. Připravena byla i projekce fotografické kompilace uplynulých ročníků. Před zraky veřejnosti se nad vzorky s utajeným původem následně ujala hodnocení nejprve odborná porota a posléze měli možnost hodnotit návštěvníci.

V diváckém hlasování  vyhrála paní Jarka Křížová z Mlýnů a odnesla si překrásný dort se svým jménem, který každoročně ve tvaru otevřené knihy vyrábí paní Věra Bauerová. Z hodnocení odborné poroty vyšli vítězně s putovním pohárem manželé Rabasovi z Kytlic. Výsledek nebyl až tolik překvapivý.  Na prvních místech se letošní vítězové střídají již několik let. Oceněni byli také zakladatelé klání pánové Ocásek a Sedláček, chyběl třetí do party, zesnulý pan Janda. Představen byl i nový symbol soutěže-několikakilogramová skleněná hlávka zelí ze sklárny AJETO Lindava. S nebývalým náporem se statečně popasovali i noví nájemci obecního hostince, kteří den předtím poprvé otevřeli.

Tak opět za rok  E. Sedláček,

foto P. Bauer.

FOTO: Zelí roku 2015

od ES Čas k přečtení: 1 min