17. ledna 2014 · Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kytlice v roce 2013 · Categories: Články

Na počátku nového roku se sluší zhodnotit ten minulý. Zvláště, měl-li ve svém čísle nepopulární třináctku. Připomeňme si tedy okem nezaujatým některá jeho údobí.

Začal svižně, prvními přímými volbami prezidenta republiky. Kytlice se dostaly do podvědomí voličů i zájmu medií díky naší chalupářce a jedné z kandidátů – Táně Fischerové. Obecně rozpačitý konečný výsledek znáte.

Po dlouhém zimním čase, kdy ladily formu všechny ty naše spolky, sdružení, sbory, skupiny, čekaly s blížícím se jarem a především létem na svůj časFischerova. Na nás, prosté občany se tak počala valit smršť všech druhů zábavy a kultury, víkend co víkend člověk nevěděl kam dřív. Chrámový sbor zpíval v Mimoni při oslavách 350 výročí kostela na mši celebrované pražským biskupem Václavem Malým a přivezli si odtud společnou fotografii. Divadelní spolek KOS opětovně pobavil Prahu s Hodinovým hoteliérem Pavla Landovského, hráli i v Novém Boru. Kapela Mlynáři nabuzená občasným hostováním Jiřího Pracného se  prakticky nezastavila a je stále žádanější. Nejlepší zelí roku se v Mlýnech konalo již po osmnácté. Místní dobrovolní hasiči řadou výjezdů dokázali oprávněnost obnovení sboru i jeho akceschopnost.. Až by se mohlo neznalému pozorovateli zdát, že se tu nic jiného než radovánky neděje a ničím jiným než zábavou nežijeme. Prostě idylka.  Až tak úplně tomu však není. Například zcela bez povšimnutí přešlo předem avizované desáté výročí úmrtí Miroslava Horníčka. Tak alespoň svíčka ode mne.Zelenka

V červnu se připomněla příroda a i tady v horách zahrozila povodní. V porovnání s nešťastným Děčínem šlo však jen o zdvižený ukazovák. Neminuly nás ani pohřby, kdy jsme se loučili s našimi občany, opustili nás i manželé Jahodovi, nejbližší přátelé zmíněného Mistra. Za scénaristou a spisovatelem Ottou Zelenkou, čestným občanem Kytlic jsme se vydali rozloučit do jeho rodných Kralup nad Vltavou.

Pohodička nevládla ani na jednáních zastupitelstva obce. Zkraje roku odstoupil hlavní motor věcí stavebních pro „nestandardní“ jednání některých členů ZO. Nikoliv, starosta to nebyl. Jablkem sváru se stal Územní plán obce, jehož realizace se táhne pro různé ústupky a protesty již 11 let a další léta zřejmě přibudou.  K další rošádě ve funkcích výborů a kritice některých kroků starosty došlo ke konci roku. Rozpadl se kontrolní výbor pro neprůhlednost zadávání zakázek malého rozsahu ze strany starosty (viz zápis ZO z 21. 11. 2013). Zájem o tato rušná jednání dokazuje přesvědčivě rostoucí návštěvnost i často neřiditelné diskuze přítomných. A to prosím byly kdysi doby, že na  sešlosti zastupitelů nechodil nikdo. I přes tyto strkanice se obec může za minulý rok pochlubit především opraveným nájemním domem s novými okny, ústředním topením i sympatickou zateplenou fasádou.

fasada

Pro turisty, neúnavně objevující Lužické hory i zdejší krajinu, se znovu vynořil zajímavý, zapomenutý Dutý kámen v lese pod osadou Mlýny, u Hraničního rybníka se objevil pamětní kříž připomínající místní poválečnou tragedii. V obci samotné se v prosinci otevřel sympatický obchod potravinami v objektu bývalého rekreačního střediska Jitřenka, místními nazývaný Tesco, restauraci Duha (pod Obecním domem) má nový provozovatel. Podle ohlasů si obě novinky vedou dobře. Suma sumárum – třináctka nebyla tak špatná, jako její pověst.

Emil Sedláček st.

Kytlice v roce 2013

od ES Čas k přečtení: 3 min