02. prosince 2015 · Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Kytlický chrámový sbor funguje bezmála 20 let · Categories: Příběhy z Kytlicka

Jeho počátky jsou v roce 1996, kdy skončila celková oprava kostela. Varhany v dezolátním stavu nebyly součástí opravy, jediné zvuky z nich vydával červotoč, což bylo líto  již dříve našemu chalupáři, opernímu pěvci a národnímu umělci Ivo Žídkovi (1926-2003), který, jak se vyjádřil, nemá v důchodu „do čeho píchnout“ a chtěl pořádat v kostele hudební vystoupení. Nešlo to. Zahrát zkoušeli také členové Českých symfonických pěvců o Vánočním čase roku 2008 v čele s dirigentem Milošem Bokem.  Opět bez úspěchu. Jeden  z mála pneumatických nástrojů v zemi se bránil seč mohl. Poslední přijatelné zvuky prý vydaly varhany někdy v šedesátých letech.

          Přesto se sešla skupinka nadšenců složená z místních i chalupářů a pod vedením Rudy Pavlíčka zkoušela první krůčky na poli liturgických písní v doprovodu kytary. Později se vedoucí úlohy ujal Vítek Filipec, rovněž s kytarou. Zkoušelo se na faře, zkoušelo se po chalupách a o Půlnoční mši Nového roku 1997 se nesl z kůru kostela po mnoha desetiletích opět sborový zpěv.

          Další i současnou vedoucí sboru (KCHS) se stala MUDr. Marie Šťastná. To se psal již rok 2005. Od tohoto data začala stoupat jeho hvězda. Nové dirigentce se podařilo do dnešních dnů  kolem sebe soustředit na dvě desítky ženských a mužských hlasů. Po několika odchodech a příchodech nových zájemců v následujících letech také téměř trvalé obsazení. Kytaru vystřídaly elektronické varhany a pravidelné zkoušky. Hledá a vybírá písně odpovídající chrámovému zaměření, bez ohledu na zemi původu.  Ke slyšení jsou vedle češtiny písně v němčině, francouzštině, angličtině, latině, chorvatštině, spirituály atd. Bezmála dvě stovky skladeb. Slušný repertoár!

Významným mezníkem se stal rok 2011. Dvacátého třetího července vysvětil děkan Karel Jordán Červený zrestaurované varhany. Slavnostně tak bylo ukončeno bezmála tříleté shánění prostředků, potřebných na jejich opravu. A shánělo se kde se dalo. Vyhlášením veřejné sbírky si mohli lidé „koupit“ vlastní píšťalu s certifikátem, nemalé peníze přinesly kostelní dary, pořádání bleších trhů, přidala se  obec a vše završila dotace Nadace ČEZu. Samozřejmostí se následně staly různé každoroční koncerty vážné i chrámové hudby, střídali se vzácní hosté. Nezahálel ani náš sbor. S příchodem vynikající varhanistky Mgr. Jitky Rakové navíc s výrazným sopránem se stal kompletním. Lze říci, že po počátečním hledání sebe sama se z KCHS stává vyhledávané hudební těleso, vystupující na Ústecku a Liberecku, v německé Žitavě, v dlouhé řadě kostelů jak při mších, tak i samostatných koncertech. Zpívali v LDN Nový Bor, navštěvují Dětský domov Krompach. Zpívají při vysvěcení opravené Kalvárie na Ostrém u Úštěka, kde jim vysekl poklonu Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický, doprovázejí výroční mši založení mimoňského kostela sv. Petra a Pavla, celebrované Mons. Václavem Malým, pomocným biskupem pražským,  jenž jim rovněž velice srdečně poděkoval a ochotně zapózoval při společném fotografování.

Jedlka koncert 26.7.14 Snimek 027 (1)Své věrné, na které nezapomínají mají i v Kytlicích, kde jsou, jak říkají, doma. Naposledy vystoupili v Horní Polici při povýšení Ježíše na Krále, mši celebrované generálním vikářem litoměřického biskupství Stanislavem Přibylem.

 

Kytlický chrámový sbor funguje bezmála 20 let

od ES Čas k přečtení: 3 min