01. dubna 2012 · Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Ministr kultury udělil Cenu Ministerstva kultury za přínos k rozvoji české kultury Heleně Albertové · Categories: Články

 

Helena_Albertova_s_ministrem

Helena Albertová, dramatička a autorka prací z oboru scénografie patří k osobnostem, které výrazně ovlivnily podobu Pražského Quadriennale jako nejvýznamnějšího prostoru pro prezentaci české a světové scénografie a pro setkávání scénografů a odborníků z celého světa.

Dlouhodobě se věnovala mezinárodní přehlídce scénografie a divadelní architektury Pražské Quadriennale (1975-1995 se podílela přímo na vytváření koncepce a přípravy). Její nezpochybnitelný přínos k rozvoji české kultury spočívá především v její dlouhodobé misi v oblasti výstav a přednáškové činnosti.

Od sedmdesátých let 20. století až dosud působí jako kurátorka a autorka scénářů mnoha výstav propagujících české divadlo a scénografii v České republice i v zahraničí. V roce 2008 připravila v anglickém jazyce publikaci Josef Svoboda – scénograf, věnovanou umělci, z jehož prací připravila několik významných výstav. Tato kniha je dalším příspěvkem šíření dobrého jména českého divadla a scénografie.

Helena Albertová je rovněž autorkou divadelních her (Parádní pokoj, Příběh Jana Jakubce, Letní kino Život) a věnuje se rovněž amatérskému divadlu jako režisérka a upravovatelka her (Lesní divadlo Mlýny, Kytlický ochotnický spolek).

Zdroj: Návrh na udělení Ceny MK předložený Institutem umění – Divadelním ústavem 

více informací zde

Ministr kultury udělil Cenu Ministerstva kultury za přínos k rozvoji české kultury Heleně Albertové

od ES Čas k přečtení: 1 min