Helena Albertová, dramatička a autorka prací z oboru scénografie patří k osobnostem, které výrazně ovlivnily podobu Pražského Quadriennale jako nejvýznamnějšího prostoru pro prezentaci české a světové scénografie a pro setkávání scénografů a odborníků z celého světa.
Dlouhodobě se věnovala mezinárodní přehlídce scénografie a divadelní architektury Pražské Quadriennale (1975-1995 se podílela přímo na vytváření koncepce a přípravy). Její nezpochybnitelný přínos k rozvoji české kultury spočívá především v její dlouhodobé misi v oblasti výstav a přednáškové činnosti.
Od sedmdesátých let 20. století až dosud působí jako kurátorka a autorka scénářů mnoha výstav propagujících české divadlo a scénografii v České republice i v zahraničí. V roce 2008 připravila v anglickém jazyce publikaci Josef Svoboda – scénograf, věnovanou umělci, z jehož prací připravila několik významných výstav. Tato kniha je dalším příspěvkem šíření dobrého jména českého divadla a scénografie.
Helena Albertová je rovněž autorkou divadelních her (Parádní pokoj, Příběh Jana Jakubce, Letní kino Život) a věnuje se rovněž amatérskému divadlu jako režisérka a upravovatelka her (Lesní divadlo Mlýny, Kytlický ochotnický spolek).
Zdroj: Návrh na udělení Ceny MK předložený Institutem umění – Divadelním ústavem
více informací zde