23. července 2018 · Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Pozvánka na výstavu Miroslava Horníčka · Categories: Výstavy

 

Srdečně Vás zvu na výstavu, která je věnována oslavě stého výročí narození českého spisovatele, dramatika, scénáristy, herce, režiséra, výtvarníka a hlavě laskavého člověka, Mistra Miroslava Horníčka.

Plzeňský rodák se uchytil v srdcích nás, posluchačů a diváků, svými divadelními hrami, legendárními Forbínami s Janem Werichem, televizními „Hovory H“ a pro nás Kytličáky a Mlýňáky především filmem Táto, sežeň štěně.

Kytlice a škubánky neměl ze začátku moc rád, jak často sám říkával, ale postupně se pro něj obé stalo součástmi jeho života, které až do smrti velmi miloval.

Z jeho pozůstalosti se toho, bohužel, nezachovalo mnoho. V podstatě jen jedna větší papírová bedna, kde chybělo hodně věcí, o kterých vím, že tam být měly. Je to asi osud lidí, umělců, kteří žijí bez přímých potomků, že se na sklonku svého života setkají s lidmi, kteří ukořistí a pokoutně prodají mnoho cenných věcí a dokumentů, které měly skončit v rukách archivářů a historiků.

Prohlédněte si tedy alespoň část toho, co po Mistrovi zbylo jako odkaz v archivu Památníku národního písemnictví v Praze ve Strahovském Klášteře a také koláže, které Mistr věnoval mým rodičům, Zdeňce a Josefovi Jahodovým za péči, kterou mu na sklonku jeho života věnovali.

U zveřejněných fotografií chybí originální popisky, to znamená, že někdy nevíme, kdo na těch snímcích s Mistrem je. Nevíme ani datáž snímků. Byl – li uveden autor fotografie, je jeho jméno uvedeno pod snímkem.

Za pomoc při vzniku této výstavy zvláště děkuji panu doktorovi Petru Kotykovi z PNP v Praze na Strahově za kopie řady dokumentů a fotek, panu MUDr. Vladimíru Marešovi, správci pozůstalosti po Mistrovi za svolení s výstavou, všem obdivovatelům i kritikům Mistrova díla, kteří nevědomky přispěli k exponátům výstavy. V neposlední řadě patří velký dík mé ženě Dobroslavě za trpělivost, když jsem sháněl náplň pro výstavu a za velkou pomoc při její instalaci a Obci Kytlice za zapůjčení výstavní síně.           

P:S: během přípravy této výstavky jsem se spojil s člověkem, který koupil od dědiců velkou část pozůstalosti po M.H. Takže Vám mohu slíbit, že třeba už při oslavě 105. výročí narození M.H. uspořádáme spolu s ním výstavu bohatší a kompaktnější. V současné době jsou exponáty k vidění v Muzeu Karla Čapka ve Strži.

 

Honza Jahoda

Kytlice

Pozvánka na výstavu Miroslava Horníčka

od ES Čas k přečtení: 2 min