Na své návštěvníky jsou připravena ubytovací zařízení, restaurace, připravena je i obec Kytlice. Letošní důležitou změnou je víkendový provoz Informačního centra (IC), kde lze získat pohlednice, propagační materiály, turistické známky, publikace a řadu dalších  tiskovin nejen místních. Pochopitelně i odpovědi na vaše dotazy. IC je umístěno v přízemí budovy bývalé školy ve středu obce, kde je i veřejný internet. V orientaci pomohou také panely, rozmístěné po obci. More »

Před nějakým časem se ve veřejném průzkumu názorů občanů Kytlice těsná většina vyslovila pro zbudování památníku divokého odsunu a zastřelení 6 obyvatel obce u Hraničního rybníka. Přesto nebyl tento projekt zastupitelstvem obce podpořen. Již tehdy se domluvil bývalý starosta Emil Sedláček s Petrem Kubátem, že by místo nemělo zůstat neoznačeno bez ohledu na vyjádření zastupitelů  obce More »

Nic si nezoufejte. Je dobře ukrytý v lese a kromě bývalého revírníka Řezáče o něm nevěděl nikdo z místních. Na můj dotaz se jen šibalsky usmál a pokračoval dál. Nezbylo než hledat. O co vlastně jde? O lovecký posed, úkryt vytesaný ve skalním bloku s vchodem a střílnou. Půjdete-li také někdy hledat tuto technicko-přírodní památku, navedu vás. Začneme od mlýnského nádraží, jako výchozího bodu. Před ním se dáte po silnici vlevo směr Česká Kamenice. More »

Základní údaje o obci

Obec se nachází uprostřed lesů v Lužických horách mezi Českou Kamenicí a Novým Borem.
nadmořská výška: prům. 462 m
počet obyvatel ( leden 2008 ): 476
správní území: Ústecký kraj
správní celek: Hillův Mlýn, Mlýny, Falknov, Kytlice, Dolní Falknov
žel. stanice Mlýny, zastávka Kytlice
Katastrální území : Falknov, Dolní Falknov, Kytlické Mlýny

Slavní rodáci:

Antonín Bernard Gürtler (1726 – 1791) biskup a zpovědník královny Marie Karolíny v Neapoli.
František Xaver Zippe (1791 – 1863) zakladatel mineralogie a geologie v Čechách, profesor vídeňské univerzity, 1. kustod Národního musea v Praze. Pomník v místě rodného domu – Dolní Falknov.
Antonín Weiss (1801 – 1851) malíř květin v Amsterodamu, zakladatel kytlické sklářské a malířské školy.
Leopold Šmidrkal – kytlický vodník (sedává nad Mlýnským rybníkem).

Koupání v Mlýnském rybníc (pláž, hřiště, kurty).
Hora Jedlová (774 m n.m.) rozhledna s restaurací, upravované běžecké tratě, sjezdovky (nejbližší v sousedním Polevsku).
Cyklo a pěší turistika, dětské hřiště, jízda na koních s výukou.
Chráněná přírodní území: Pustý zámek – Freedevald zbytky hradu (směr Česká Kamenice), Zlatý vrch (Líska), Střední vrch, Kytlice (šafrán jarní), Křížový Buk (měsíčnice vytrvalá).

 

V obci:

lidová architektura, kostel Sv. Ant. Paduánského (stavitel J. V. Kosch v letech 1777-82), v interiéru obraz Maří Magdaleny od C. Cignaniho, náhrobky sklářského rodu Kittlů, epitaf biskupa Gürtlera od Ant. Maxe (1795). Před kostelem socha sv. Jana  Nepomuckého od neznámého autora – 17. stol.

?>
Next page