17. července 2013 · Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Vzpomínky na Velkou válku · Categories: Články, Kultura v obci

Za pouhý rok to bude již celé jedno století od začátku první světové války, katastrofy, jaká evropské lidstvo do té doby nepotkala. České země se sice nestaly dějištěm válečných operací, přesto se připomínkami utrpení, které přinesly, setkáváme neustále. Na množství náměstí českých měst a návsích našich obcí stojí prosté či honosnější pomníčky se jmény padlých. Byly stavěny po uzavření míru, aby pozůstalí získali symbolický prostor, kde mohli vzpomínat svých blízkých, jejichž hroby jsou rozesety po všech frontách války, která tehdy ještě neměla pořadové číslo a říkalo se jí prostě „Velká“.

Osudy památníků u nás ale nebyly jednoduché a také na nich se odrážejí pohnuté dějiny 20. století. Meziválečná Československá republika nejprve propadla proti rakouské hysterii a snažila se o vymazání všech vzpomínek na dobu, kdy byly české země součástí velké Rakousko-Uherské říše. Oficiálního uznání se tak dočkala jen ta malá část českých vojáků, kteří přeběhli k nepříteli a pozvedli zbraň proti svým kamarádům. Vojáci z českých zemí, kteří zůstali věrni přísaze, upadli do zapomenutí. Jejich památníky nesměli být ozdobeny symboly státu, za který položili životy, u jejich jmen nemohla být čísla jednotek, v jejichž řadách sloužili. Přeživší se nesměli sdružovat ve vysloužileckých spolcích, nesměli nosit rakouská vyznamenání a oslovovat se hodnostmi.

Proti legionářům se zase obrátily represe nacistických úřadů a posléze jejich jméno proklel i komunistický režim, který jim nemohl odpustit jejich statečné boje proti bolševikům na sibiřské magistrále. Bývalé protivníky tak postihl stejný osud.

Situace se mění k lepšímu až v posledních letech, stará monarchie byla „oddémonizována“, vrací se každoroční oslavy dne příměří (válka totiž neskončila 28. říjnem 1918, jak se domnívali mnozí Češi, ale až 11.listopadem, kdy bylo podepsáno příměří), nyní je toto datum připomínáno i jako „den veteránů“ a vzpomíná se s úctou na padlé v všech válkách.

Bylo by jen výrazem úcty k našim předkům, kdyby se blížící výročí počátku války stalo impulzem k pietní úpravě památníků padlých.

Jiří Rak

Poděkování patří Fandovi Rajnohovi, který mne ochotně zavezl k pomníčkům první světové války v okolí Kytlic.

Vzpomínky na Velkou válku

od ES Čas k přečtení: 2 min