29. dubna 2012 · Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zlato, jsem doma! · Categories: Divadlo · Tags: , ,

Divadelní představení pro jednoho herce v podání Jaroslava Střelky mohou diváci zhlédnout v pátek 18.května od 19 hodin na scéně Divadla Na půdě v Kytlicích. Hra se jmenuje Zlato jsem doma!  Autor a hlavní představitel v jedné osobě zve na návštěvu do soukromých komnat vnitřního duševního světa hlavního hrdiny tohoto tragikomického příběhu. Tak trochu bláznivý autor horoskopů nás seznámí se svou životní a osudovou láskou pro kterou se opravdu vyplatí zůstat doma.

Lístky je možné rezervovat na emailové adrese jaroslavstrelka@seznam.cz

 

Krátce o autorovi:

Jaroslav Střelka

Autor divadelních monodramat, písničkář, příležitostný moderátor a herec divadelního spolku Broukovcovo Kamdivadlo.

 

Předchozí dvě monodramata J.Střelky (Knihovník, Konec světa) pojednávala vždy o samotách vnitřních i vnějších zprostředkovaných divákovi postavami, které se nedokáží zapojit do našeho, takzvaného normálního světa. Tyto postavy se uchylovaly do svých představ a vymyšlených světů a od svého okolí se oddělovali bariérou nezájmu. Určitou křivdu, kterou pociťují, můžeme přikládat jejich dětství bez vzorů nebo izolacím, do kterých je okolní svět zařadil pro jejich jinakost. V každém z příběhů se kdesi na pozadí vyskytuje láska, která je i zde hybnou silou i motivací, ale také při její ztrátě i příčinou životní rezignace.  Určitou nití, která se ději vine, je strach ze světa, který se kolem nich řítí a oni nedokáží naskočit, udržet tempo, přijmout pravidla, vidět dopředu.

Ani Zlato, jsem doma!, není výjimkou. Hrdina monodramatu (můžeme li jej tak nazvat), žije v domácnosti s fiktivní ženou, kterou si vysnil, do které vkládá své naděje a představy. Předkládají se nám opět jakési obrazy světa, který nám připadá neskutečný, ale celé to snad mohou být jakési nešťastně poskládané dílky, jinak normálních životů. Říkáme si, takhle přece nikdo nemůže žít, takový snad nikdo není. Ale duše je nádoba hluboká, nekonečná a láska v kontrastu se samotou maluje výjevy, které si asi jen těžko domyslet a představit.

Přesto, že tematicky jde o vážné záležitosti, tak se autor snaží děj odlehčit humorem a nadsázkou. Téma samoty, ale zůstává. U monodramatu se tomu asi nebudeme divit.

 

Všechny zmíněné texty byli oceněny porotou na národní přehlídce monodramat v Kaznějově (2007, 2009, 2011)

Zlato, jsem doma!

od ES Čas k přečtení: 2 min